A sok só, valamint az erős, csípős, gyomornyálkahártyát irritáló fűszerek helyett, mint pl. a bors, pirospaprika, használjunk zöldfűszereket!
A legtöbb zöldfűszer gyógynövény is egyben. Termesztésük egyszerű, akár a konyhaablakban is nevelhetjük. Legjobb, ha frissen használjuk, de szárított formában mindig legyen belőlük a fűszerpolcon. Minden ételhez illik legalább egy fajtájuk.
Kapor: Apró levélkéi a legfinomabbak, lecsipkedve vagy ollóval összevágva adjuk az ételhez. Túrós ételekbe, uborkához, salátaöntetekbe, halakhoz használjuk.
Bazsalikom: Leveleit letépkedve, felaprítva a főzési idő végén tegyük az ételbe, vagy frissen szórjuk a salátára. Paradicsomos ételekbe, halakhoz, tojásételekbe, salátákba, sültekhez, pácokba használjuk.
Oregánó (szurokfű): Apróra vágott leveleit együtt főzhetjük az étellel, de tálalás előtt még hozzákeverhetünk belőle, hogy még jobban érezhessük az ízét. Pizzákra, görög salátába, tésztaételekbe, paradicsomos húsételekbe szórjuk.
Tárkony: Jól illik csirkéhez, halhoz, rizshez, zöldbabhoz, salátákhoz.
Rozmaring: Egész ágacskáit vagy tűleveleit már a főzés, sütés elején az ételhez adhatjuk. Bárány-, hal-, vad-, továbbá szárnyasokból készült sültek, valamint töltött húsételek, burgonya ízesítésére használjuk. Hagymás pácokba, mártásokba is kitűnő.
Borsikafű: Csökkenti a hüvelyesek puffasztó hatását, a belőlük készült ételek, de levesek, húsételek, saláták ízesítője is lehet. Enyhén csíp, diétás étrendben pótolhatja a borsot.
Petrezselyem: Ne főzzük együtt az étellel, mert elveszíti aromáját és vitamintartalmát. Szinte minden ételbe keverhető, leginkább salátákhoz, levesekhez, húsételekhez, köretekhez, túrós ételekhez használjuk.
Lestyán: Levele kissé hasonlít a petrezselyemhez. Húsos ízt kölcsönöz az ételeknek, ezért húslevesbe, savanyú levesekbe kitűnő.
Metélőhagyma vagy snidling: Jellegzetes ízét a hagymaolaj adja. Legjobb, ha ollóval aprítjuk, és csak a főzés végén keverjük bele az ételbe. Frissen a legízletesebb, C-vitamin-tartalma így a legmagasabb. Kitűnő szendvicsekre, paradicsomos salátákba, szószokhoz, túrós és tojásos ételekhez.
Zsálya: Zsíros ételek nélkülözhetetlen fűszere, mert elősegíti az emésztést. Frissen a legfinomabb, de szárítva és fagyasztva is megtartja ízét. Borjúhúshoz, zöldségekhez, tésztákhoz használjuk, illetve ecetek, olajok ízesítésére is kitűnő.
Citromfű: Leveleit kissé felaprítva a főzés végén keverjük az ételbe. Csak keveset használjunk belőle, mert intenzív az íze. Desszertek, gyümölcslevesek, saláták, halak, szárnyasok, mártások hozzávalója lehet.
Majoránna: Kitűnően ízesíthetők vele levesek (pl. burgonya- és gombaleves), főzelékek (kelkáposzta- és savanyú burgonyafőzelék). Különösen ajánlott bárányhúshoz, hurkákhoz, pástétomokhoz.
Kakukkfű: Apró leveleit letépkedve vagy az egész ágacskákat már a főzés elején beletehetjük az ételbe. Íze erőteljes, ezért keveset használjunk belőle. Akkor a legízletesebb, amikor virágzik. Egytálételekbe, sült húsokhoz, halakhoz használjuk.
Izsóp: Népies neve izsópfű. Illata kissé kámforos, íze enyhén kesernyés. Kiváló fűszer levesek, mártások, szárnyas pástétomok, pácok, sültek, túró, burgonya-, zeller-, hal-, és hússaláták készítésénél, de remekül illik gyümölcs- és zöldsalátához.
Ételeink elkészítéséhez számos más fűszert is használhatunk, pl fodormentát, babérlevelet, köményt, borókabogyót, gyömbért, koriandert, ánizst, szerecsendiót stb.
Kísérletezzünk bátran használatukkal! Nemcsak az a fontos, hogy mi mihez illik, hanem az is, hogy nekünk mi ízlik.